Firma HIMET Sp. z o.o. Pomysk Mały 38a 77-100 Bytów,  tel. 59 722 1852SERWIS WRZECION -  tel. 59 722 1852


Serwis wrzecion i elektrowrzecion produkcji:
 Wykonujemy regeneracje wrzecion takich marek jak HERMLE, CMS, HURON, GMN, DMG, DOSAN, FISHER, FAG, FADAL, HELLER, HURCO, HASS, KOVOSVIT, MORI SEIKI, OKUMA, RECKERT, STEP-TEC, STARRAG, HECKERT, WEISS, SKF, OTT-JAKOB, OMLAT, HSD, SCM, BALESTRINI, BIESSE, HOMAG, IMA, ELTE, KRESS, KESSLER, CYTEC, FANUC i innych mniej znanych lub specjalnych. 

Bezpłatna analiza techniczna i ekspertyza naprawy

Serwis wrzecion

Regeneracja elektrowrzecion - do obróbki metalu / drewna / szkła

 W ramach od lat wykonywanych usług napraw i serwisu stacjonarnego podzespołów obrabiarek numerycznych Firma HIMET wykonuje regeneracje elektrowrzecion wysokoobrotowych. Nasze wieloletnie doświadczenie zdobyte podczas serwisowania i  modernizacji wrzecion CNC umożliwiło nam wybudowanie potężnego, nowoczesnego zakładu serwisowego. Posiadamy specjalistyczny sprzęt do montażu oraz demontażu łożysk precyzyjnych, nowoczesną i specjalistyczną wyważarkę do wyważania dwupłaszczyznowego, sprzęt do pomiaru siły zacisku narzędzia, hamownię. Jesteśmy w stanie zapewnić kompleksową regenerację wrzecion i elektrowrzecion maszyn CNC która obejmuje: wymianę precyzyjnych łożysk wrzecionowych, regenerację uchwytu zaciskowego, odtworzenie uszkodzonego uzwojenia, naprawę sensoryki oraz ustawienie enkodera pomiaru obrotów, wymianę uszczelnień pneumatycznych i hydraulicznych, wyważenie dynamiczne w łożyskach własnych.

 Potwierdzeniem jakości wykonanej usługi jest protokół potwierdzający wyważenie oraz protokół pomiarowy z przeprowadzenia badań na hamowni. 

Dlaczego i jak należy przeanalizować ofertę napraw wrzecion zanim podejmie się decyzję.  Dlaczego stosujemy łożyska zalecane przez producenta. Dlaczego są to najczęściej łożyska ceramiczne?

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne są podstawowe parametry specyfikacji wrzeciona w obrabiarce CNC : , szczytowa moc [KW], maksymalna prędkość obrotowa [obr/min], moment obrotowy silnika [Nm].

Konstrukcja wrzeciona zależy od rodzaju obrabianego materiału. Należy zwrócić uwagę również na inne elementy, które w przypadku naprawy mogą zadecydować o poziomie Twojego zadowolenia z usługi. Wiele takich elementów jest ukrytych wewnątrz urządzenia, dlatego dobranie najkorzystniejszej opcji wymaga uzyskania odpowiedzi na wcześniej przygotowane, właściwe pytania.

Co jest w środku i dlaczego jest to ważne:

 Wysokiej jakości komponenty umieszczone wewnątrz wrzeciona nie tylko decydują o żywotności wrzeciona, ale również o tym, jak wrzeciono radzi sobie z dużymi prędkościami, momentami obrotowymi i wibracjami. Gdy analizujemy budowę wrzeciona widzimy, że właśnie system łożysk jest priorytetowym zagadnieniem. Rozważania mogą stać się frustrujące, ponieważ bardzo często używa się w nich skrótów, takich jak: - mocowanie O lub DB a montowanie w konfiguracji DF lub X ; standardy ABEC, i inne. Analizując system łożysk do centrów obróbczych CNC należy rozważyć to co najważniejsze, czyli: materiał, rodzaj, układ (parowanie) i sposób smarowania.

System łożysk wrzeciona:

W łożysku kulki obracają się pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi metalowymi bieżniami. Materiał użyty do produkcji kulek ma wpływ na temperaturę, poziom wibracji i długość życia łożyska. Hybrydowe, ceramiczne łożyska oferują dodatkowe, większe korzyści niż standardowe stalowe łożyska.

Korzyści z zastosowania hybrydowych łożysk ceramicznych:

 • Mniejszy ciężar 
  Łożyska kulkowe w wykonaniu Ceramicznym są około 62 % lżejsze od tradycyjnych łożysk stalowych. Jest to bardzo ważna cecha, ponieważ, kiedy łożysko pracuje z dużą prędkością obrotową, siła odśrodkowa z tak dużą siłą wypycha kulki do zewnętrznej bieżni, że może spowodować nawet zniekształcenie kulek. Kiedy łożysko zaczyna ulegać deformacji jest pewne że uszkodzi się całe wrzeciono. Kulki ceramiczne są lżejsze, dzięki czemu siły oddziałujące na nie w trakcie ruchu obrotowego są słabsze. Faktem jest że zastosowanie kulek ceramicznych pozwala na osiągnięcie prędkości obrotowych nawet o 40% większych, bez zwiększania ryzyka uszkodzenia łożyska.
 • Działanie przy niższych temperaturach
  Ponieważ kulki ceramiczne są niemal idealnie kuliste, łożyska hybrydowe operują w znacznie niższych temperaturach niż te ze stalowymi kulkami, a to powoduje, że wydłuża się żywotność substancji smarującej.
 • Poziom wibracji jest mniejszy
  Badania wykazały, że wrzeciona wykorzystujące łożyska hybrydowe mają wyższe naturalne częstotliwości, wobec tego  są mniej podatne na wibracje i wykazują większą sztywność, co  skutkuje dłuższą żywotnością.
 • Wyeliminowanie spawania na zimno
  Kulki ceramiczne nie wchodzą w reakcję ze stalową bieżnią, co eliminuje zjawisko nazywane spawaniem na zimno- główną przyczynę uszkodzeń łożyska. Spawanie na zimno zachodzi, kiedy mikroskopijne elementy materiału, z którego zrobione są kulki spajają się z bieżnią łożyska. Mikrospoiny są zrywane gdy łożysko zaczyna pracować, co powoduje powstanie szorstkości na powierzchni, a ta z kolei powoduje generowanie wyższej temperatury, która prowadzi do uszkodzenia łożyska.

Smarowanie

Odpowiednie smarowanie łożyska jest kwestią podstawową. Jest kilka sposobów smarowania: olej z powietrzem, mgła olejowa,  natryskiwanie oleju, pulsujący olej podawany z powietrzem, specjalny tawot. Zaawansowane systemy smarowania są czasem koniecznością, jeśli prędkości łożyska przekraczają 24000 obr/min. Stale smarowane łożyska są najlepszym rozwiązaniem jeśli chcemy uzyskać niskie koszty eksploatacji i wymiany. Przy smarowaniu specjalnym tawotem nie ma potrzeby zamartwiania się smarowaniem ponieważ dokonuje je podczas montażu wrzeciona.

Najważniejsze przyczyny awarii

 głównymi powodami awarii wrzecion są:

 • wibracje (niewyważenie wrzeciona, niewyważone narzędzia)
 • za wysoka temperatura otoczenia
 • zanieczyszczenia mechaniczne
 • nadmierna eksploatacja - niewłaściwy dobór parametrów skrawania
 • udar mechaniczny wywołany uderzeniem wrzeciona o stół lub obrabiany detal

 do tej pory najczęstszymi przyczynami usterki wrzecion były uszkodzenia łożysk, spowodowane przedostaniem się do nich chłodziwa, uszkodzeniem mechanicznym spowodowanym przez opiłki. Bezwzględnie należy utrzymywać niską temperaturę wrzecion dbając o system wentylacyjno - chłodzący.Temperatura to  czynnik prowadzący do problemów z wrzecionem. Ponieważ ciepło sprawia, że stal się rozszerza, wraz ze wzrostem temperatury.

Zastosowanie wentylatorów powietrzynch lub obiegów chłodzenia cieczą znacznie wydłuża żywotność wrzeciona i redukuje rozszerzanie metalu.

Innym wskaźnikiem mającym wpływ na wydajność wrzeciona jest wykorzystywane oprzyrządowanie. Wykorzystywanie niewyważonych narzędzi, zużytych lub zbyt długich narzędzi, może znacząco wpłynąć na żywotność wrzeciona.

firma specjalizuje się w regeneracji dużych elektrowrzecion

 

elektrowrzeciono MORI SEIKI

Wrzeciona do centrów obróbczych: Co powinieneś wiedzieć Dlaczego i jak należy przeanalizować ofertę napraw wrzecion zanim podejmie się decyzję. 

 

Wrogowie wrzecion

Dwoma głównymi wrogami wrzecion są:

 • za wysoka temperatura otoczenia
 • zanieczyszczenia mechaniczne
 • nadmierna eksploatacja
 • największymi wrogami jednak są pseudo-fachowcy którzy nie potrafią ich naprawiać lub obsługiwać 

 do tej pory najczęstszymi przyczynami usterki wrzecion były uszkodzenia łożysk, spowodowane przedostaniem się do nich chłodziwa, uszkodzeniem mechanicznym spowodowanym przez opiłki, brudy. Bezwzględnie należy utrzymywać niską temperaturę wrzecion dbając o system wentylacyjno - chłodzący.Temperatura to  czynnik prowadzący do problemów z wrzecionem. Ponieważ ciepło sprawia, że stal się rozszerza, wraz ze wzrostem temperatury. 

Zastosowanie wentylatorów powietrzynch lub obiegów chłodzenia cieczą znacznie wydłuża żywotność wrzeciona i redukuje rozszerzanie metalu.

Innym wskaźnikiem mającym wpływ na wydajność wrzeciona jest wykorzystywane oprzyrządowanie. Wykorzystywanie niewyważonych narzędzi, zużytych lub zbyt długich narzędzi, może znacząco wpłynąć na żywotność wrzeciona.

WYKONUJEMY:1. Wymiana łożysk w elektrowrzecionach

Podczas wymiany łożysk we wrzecionach i elektrowrzecionach z obrabiarek CNC najważniejsze jest odpowiedni dobór łożysk oraz ich pasowanie. Nasza Firma posiada w ciągłej gotowości wrzecionowe wysokoobrotowe łożyska parowane najwyższej klasy. Mamy doświadczenie w wykonywaniu pasowania łożysk w układzie. Posiadamy specjalistyczne narzędzia pomiarowe i odpowiedni przeszkolonych do tego celu serwisantów którzy odbyli specjalistyczne szkolenia za granicą. czytaj więcej

2. Przezwajanie elektrowrzecion

Przezwajamy wysokoczęstotliwościowe uzwojenia elektrowrzecion. Nasze uzwojenia są starannie wykonane, na usługę przezwojenia dajemy 12 m-cy gwarancji. Zastosowane materiały takie jak izolacje i drut nawojowy są najwyższej klasy. czytaj więcej

3. Wymiana sensoryki i enkoderów

 Często zachodzi potrzeba wymiany sensorów i enkodera w elektrowrzecionie. Na magazynie posiadamy większość sensorów stosowanych w elektrowrzecionach CNC. Posiadamy dokumentacje elektrowrzecion które nie są dostępne w Internecie.  czytaj więcej

4. Naprawa mech. wymiany narzędzia

Wykonamy regenerację podzespołów wymiennika narzędzi w elektrowrzecionie i wrzecionie. Wymiana uszczelnień, regeneracja siłownika, naprawa wypyhacza. czytaj więcej